via egnatia albania elbasan

Via Egnatia, pozostałości rzymskiej drogi. Elbasan. Zdjęcie tygodnia

Początek

Mieszkańcy albańskiego Elbasan zmierzają do domów rzymską drogą Via Egnatia

Fot. Travel Magazine

Zbudowany ponad dwa tysiące lat temu przez Rzymian trakt komunikacyjny przebiegał z zachodu na wschód. Łączął Dyrrachium (Durres) na adriatyckim wybrzeżu, Egnatię (obecnie Saloniki) i dzisiejszy Stambuł.

Całkowita długość szlaku, ochrzczonego jako Via Egnatia – liczyła ponad tysiąc kilometrów. Łączył on wówczas dwa kontynenty, docierając do Azji. Droga powstała z myślą o rzymskich legionach zmierzających na obrzeża Imperium Rzymskiego. Szybko zaczęli jednak korzystać z niej także kupcy, podróżnicy i pielgrzymi. Via Egnatią szedł ponoć apostoł Paweł, a droga była w użyciu jeszcze w czasach Bizancjum.

I choć do dziś z rzymskiego szlaku pozostało niewiele, główne drogi przecinające Bałkany wciąż w dużej mierze odtwarzają bieg Via Egnatii.

Na miejscu kamiennej magistrali biegną dziś główne drogi krajowe lub autostrady.

W albańskim Elbasan chodnik przecinający starówkę i dawną twierdzę – będącą niegdyś rzymską osadą Scampi – idzie co do metra zgodnie z linią starożytnej magistrali komunikacyjnej. Mieszkańcy Elbasan, jak i turyści, poruszają się więc dokładnie tą samą drogą, którą chadzano ponad dwa tysiące lat temu.

Fakt ten jednak łatwo przeoczyć. Z rzymskiej nawierzchni drogowej nic w tym miejscu nie zostało – przykryto ją dużo nowszym materiałem. Nie ma też dobrze widocznych oznaczeń, ani dodatkowych informacji. O przebiegu Via Egnatia zaświadczają jedynie historyczne mapy oraz kierunek drogi, idealnie na osi wschód-zachód, pomiędzy dwiema dawnymi bramami miasta.

nowa cvernovka

Travel Magazine

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

To też ciekawe