portugalia - najdłuższy most wiszący

Zoom: Najdłuższy wiszący most świata

Początek

Poranne chmury przepływają nad mostem 516 Arouca w Portugalii. Oddana do użytku na początku maja konstrukcja jest najdłuższym mostem wiszącym na świecie

Gigantyczna kładka spina brzegi rzeki Paiva, wisząc 175 metrów na jej nurtem. Most przeznaczony jest dla pieszych i rozciąga się na długość 516 metrów. Zbudowano go niedaleko Passadiços do Paiva – górskiej pieszej trasy ułożonej z drewnianych chodników i schodów – oraz miejscowości Arouca.

Prace budowlane rozpoczęto w 2018 roku. Przez kilka miesięcy prowadzono obliczenia dotyczące wpływu wiatru na konstrukcję. Inżynierowie starali się znaleźć strukturę zapewniającą bezpieczeństwo przy jednoczesnym zagwarantowaniu odpowiedniego komfortu spaceru po moście. Wybrano projekt profilu o kształcie wklęsłym, podobnym do wiszących mostów Inków, które nie tylko najbardziej odpowiadają naszemu wyobrażeniu mostu wiszącego, ale przede wszystkim ich konstrukcja pozwala zmniejszyć siłę mocowań. Projekt zakłada, że nawet gdyby doszło do przerwania jednej z lin mocujących, pokłady mostu pozostaną połączone i bezpieczne.

Aby dotrzeć do „516 Arouca”, mamy do wyboru dwie drogi. Jedna z nich wiedzie od strony plaży Areinho, poprzez odcinek Passadiços do Paiva. Druga, mniej męcząca opcja, to dotrzeć autem do Alvarenga, zaparkować przy placu targowym lub boisku i dalej pójść spacerem. Szlak ten wiedzie przez malownicze okolice, jak np. Vila i Chieira.

Przejście mostu możliwe jest w obu kierunkach: w stronę Passadiços do Paiva lub do miasteczka Alvarenga. Na konstrukcję wejść można jednak jedynie z przewodnikiem a bilet, sprzedawany na określoną godzinę, kosztuje 12 euro. Wędrówka w obie strony trwa około półtorej godziny.

Travel Magazine

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

To też ciekawe