nowa cvernovka

Tego miejsca w Bratysławie na pewno nie znacie. Zdjęcie tygodnia

Początek

Dawny budynek szkoły chemicznej stał się jednym z ważniejszych punktów na kulturalnej mapie Bratysławy

To pierwszy taki przypadek w stolicy Słowacji – publiczny gmach oddano na potrzeby artystów. A ci zamienili podupadające miejsce w centrum kreatywności, odmieniając funkcjonowanie całej dzielnicy rozciągającej się wokół ulicy Račianská na peryferiach miasta. Budynek dawnej szkoły chemicznej w Bratysławie gości dziś Centrum Kultury i Kreatywności Nowa Cvernovka (Nadácia Cvernovka).

Kompleks składa się z dwóch budynków – dawnej szkoły oraz akademika – z których każdy ma powierzchnię ponad 9 tys. m kw. Twórcy Fundacji Nadácia Cvernovka traktują to miejsce, jako rodzaj miasta w mieście (bądź wsi w mieście) – ma być ono niemal samowystarczalne.

– W szkole znajdują się pracownie, biura, przestrzenie kulturalne oraz sklepy lokalnych producentów i przedsiębiorców – mówi Šymon Kliman z fundacji. – Drugi budynek łączy natomiast funkcje mieszkaniowe i biurowe, działa tam też przedszkole, szkoła i świetlica dla seniorów.

Centrum Nowa Cvernovka to 132 pracownie artystyczne, przestrzenie wielofunkcyjne, taras, sceny, ogród, park, plac zabaw i biblioteka (nazywana Gabinetem Powolności).

Jest też bar (Skrytý bar), bistro (Dvanásť Duší) i kawiarnia (Piekarnia Giraffe).

Budynek szkoły powstał w 1948 roku i od tego czasu nigdy nie był gruntownie remontowany. Fundacja docelowo chce zamienić go w gmach w pełni ekologiczny. Ale – jak to zwykle bywa z niekomercyjnymi przedsięwzięciami – prace przebiegają powoli ze względu na ograniczenia budżetowe.

Niemniej, okolice Novej Cvernovki – Bieli Kríž, Nobelova czy stacja kolejowa Vinohrady – zyskały już nowe oblicze. Do niedawna te rejony były pomijane nawet wśród mieszkańców Bratysławy, a wśród turystów w zasadzie nieznane. Okolice, zaliczane są do skraju śródmieścia, pełniły głównie rolę „sypialni”, nie oferując praktycznie nic poza przestrzeń mieszkalną. Dziś Nowa Cvernovka stała się najważniejszym miejscem na kulturalnej mapie Bratysławy, odwiedzanym przez coraz większą liczbę osób. Sukcesywnie przyciąga ono też co bardziej dociekliwych turystów.

Centrum otwarte jest na gości każdego dnia, jednak już niebawem szykuje się wyjątkowa okazja do odwiedzin. Na 1 maja zaplanowano bowiem Dzień Otwartych Galerii w Centrum Kultury i Kreatywności Nowa Cvernovka. Związek artystów udostępni odwiedzającym 140 galerii, a wydarzenie wzbogacą występy teatralne, wystawy, warsztaty i koncerty. Będzie można zapoznać się zarówno z samym centrum, jak i działającą przy nim społecznością. I oczywiście spędzić wolny czas w przyjemnym otoczeniu.

nowa cvernovka

Travel Magazine

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

To też ciekawe