Ćwiczenia z uważności. 2/52

Początek
przeczytasz w mniej niż 3 min.

Jak ćwiczyć uważność? Wyłapując kadry z otaczającej nas rzeczywistości. Wystarczy aparat, ołówek i kartka papieru. Lub świadome spojrzenie

Świat nam zadziwiająco często umyka. Zajęci codziennymi sprawami, przestajemy zwracać uwagę na to, co wokół. Być może dlatego tak lubimy podróże – zmiana otoczenia często wymusza wzmożenie uwagi. Znów patrzymy wtedy na świat z zaciekawieniem. Czasem nawet z zachwytem.

W rzeczywistości jednak przecież nie trzeba do tego wyjeżdżać. Bywa, że nie trzeba nawet opuszczać własnego domu lub mieszkania. Wystarczy po prostu patrzeć. A jeszcze lepiej wziąć aparat lub ołówek i notes i wybrać się na poszukiwanie scen, które nas zainteresują. Nic tak nie służy pobudzaniu kreatywności. I uczynieniu z życia ciągu fascynujących zdarzeń.


2/52 – Bałtyk

Niewiele jest miejsc wzdłuż wybrzeża Zatoki Gdańskiej, które pozwalają spojrzeć na morze z góry. Klifowe wzniesienia zaczynają się zaraz za Sopotem, w stronę Gdyni, by ciągnąć się do Gdyni Orłowa, tam opaść w okolicach molo, a później wspiąć się jeszcze na moment wraz ze słynnym Klifem Redłowskim. Dalej jest już Gdynia Śródmieście i teren się stopniowo wypłaszcza.

Ze wzniesienia Zatoka wygląda zupełnie inaczej niż z plaży. To punkt widzenia mało znany turystom wylegującym się latem na piachu. Przestrzeń wody nabiera rozmachu, linia tworząca zatokę widoczna jest jako szeroki łuk, a pasy skrzącego się światła na wodzie układają się w mozaikę sięgającą aż do horyzontu. Inaczej widać też statki. Z poziomu wody wyglądają jak punkty umieszczone w jednej płaszczyźnie, wzrok gubi dystans, jakie je dzieli. Oglądane z góry stają się figurami rozrzuconymi w skomplikowanym układzie – niczym bierki rozstawione na szachowej planszy. Niektóre są już całkiem blisko wejścia do portu, inne wyrzucone gdzieś na obrzeża, wciąż czekające na swój czas.

Zimą ten krajobraz ulega zminimalizowaniu. Nikt się nie kąpie, nie ma plażowiczów. Nie pływają skutery, ani jachty. Pozostaje sama woda, towarowe okręty, sylwetki morskich ptaków i śnieg zamiast piachu na krawędzi morza.

Redakcja

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.