miasteczko nauki i sztuki walencja

Ćwiczenia z uważności. 10/52

Początek
1 minuta czytania

Jak ćwiczyć uważność? Wyłapując kadry z otaczającej nas rzeczywistości. Wystarczy aparat, ołówek i kartka papieru. Albo świadome spojrzenie

fot. Travel Magazine

Świat nam zadziwiająco często umyka. Zajęci codziennymi sprawami, przestajemy zwracać uwagę na to, co wokół. Być może dlatego tak lubimy podróże. Zmiana otoczenia często wymusza wzmożenie uwagi. Znów patrzymy wtedy na świat z zaciekawieniem. Czasem nawet z zachwytem.

W rzeczywistości jednak przecież nie trzeba do tego wyjeżdżać. Bywa, że nie trzeba nawet opuszczać własnego domu lub mieszkania. Wystarczy po prostu patrzeć. A jeszcze lepiej wziąć aparat lub ołówek i notes i wybrać się na poszukiwanie scen, które nas zainteresują. Nic tak nie służy pobudzaniu kreatywności. I uczynieniu z życia ciągu fascynujących zdarzeń.


10/52 – Walencja

Miasto Sztuki i Nauki w Walencji – z futurystycznym, ale odwołującym się też do natury kształtem – stało się jednym z ważniejszych punktów hiszpańskiego miasta. Przyciąga tłumy. To architektura czysta, minimalistyczna, a równocześnie potężna i narzucająca się.

miasteczko nauki i sztuki walencja

I choć samo miasteczko pomyślane zostało jako punkt oferujący wiele konkretnych atrakcji – jest tam planetarium, muzeum nauki, oceanarium, sceny i hale koncertowe – większość turystów spędza tu czas po prostu przechadzając się pomiędzy surrealistycznymi budynkami autorstwa Santiago Calatravy.

To więc dobre miejsce na niczym nieskrępowane obserwowanie rzeczywistości. I poszukanie też trochę ciekawszego, innego punktu widzenia. Narzucającym się sposobem patrzeniem na tę architekturę jest bowiem skupianie się na ogóle – przesuwanie wzrokiem po ogromnych konstrukcjach, podziwianie ich z oddali, w całości, stojących obok siebie i ze sobą współgrających.

Równie dobrze budynki te wypadają przy zawężeniu kadru. Wycięciu przestrzeni i ograniczeniu jej do kilkunastu metrów. Przy odrobinie wysiłku można znaleźć punkt, w którym charakterystyczne cechy Miasteczka Sztuki i Nauki wciąż będą dostrzegalne, ale znikną tłumy turystów i najbardziej znane i najczęściej powielane obrazy.

Gdy poświęci się temu miejscu chwilę, zmienia się nagle na zadziwiającą przestrzeń prostych linii, geometrycznych kształtów, powtarzających się odcieni. Staje się światem zredukowanym do swoje istoty.


Chcesz raz w miesiącu dostawać na swoją skrzynkę mailową newsletter „Travel Magazine”? Zapisz się tutaj:

Redakcja

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.