Ćwiczenia z uważności. 13/52

Początek
1 minuta czytania

Jak ćwiczyć uważność? Wyłapując kadry z otaczającej nas rzeczywistości. Wystarczy aparat, ołówek i kartka papieru. Albo świadome spojrzenie

fot. Travel Magazine

Świat nam zadziwiająco często umyka. Zajęci codziennymi sprawami, przestajemy zwracać uwagę na to, co wokół. Być może dlatego tak lubimy podróże. Zmiana otoczenia często wymusza wzmożenie uwagi. Znów patrzymy wtedy na świat z zaciekawieniem. Czasem nawet z zachwytem.

W rzeczywistości jednak przecież nie trzeba do tego wyjeżdżać. Bywa, że nie trzeba nawet opuszczać własnego domu lub mieszkania. Wystarczy po prostu patrzeć. A jeszcze lepiej wziąć aparat lub ołówek i notes i wybrać się na poszukiwanie scen, które nas zainteresują. Nic tak nie służy pobudzaniu kreatywności. I uczynieniu z życia ciągu fascynujących zdarzeń.


13/52 – Mandarynki

Pomarańczowe kule naładowane po brzegi olejkami eterycznymi. Gotowe wystrzelić przy najlżejszym ruchu, potarciu palcem skórki, wbiciem końcówki noża w owoc. Ich kolor jest dla nas tak oczywisty i tak nierozerwalnie z nimi związany, że nie potrafimy sobie nawet wyobrazić, by mogły wyglądać inaczej.

Aparat – ustawiony na tryb czarno-biały – potrafi jednak zdjąć wszystkie kolory w ciągu ułamka sekundy. To odświeżające spojrzenie. Owoce stają się szare, ze srebrnym połyskiem. Nagle są już czymś zupełnie innym niż zawsze. Trzeba im się przyjrzeć z uwagą, by upewnić się, że to wciąż mandarynki. Pozostaje sama faktura napęczniałej, lekko chropowatej skórki, pofalowane kształty na wpół wyschniętych już liści, które zostały po zbiorach z kawałkiem gałązki na owocach. Rzucone na siebie tworzą skomplikowaną konstelację krągłości, linii prostych, jakichś zygzaków. Aż chce się w nie zanurzyć dłonie, niczym bohaterka filmu Amelia w korzec ziaren. Jeżeli tylko sprzedawca pozwoli.

Redakcja

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.