dom thomasa manna w nidzie

Co zobaczyć na Mierzei Kurońskiej. Dom Thomasa Manna

Początek
3 min. czytania

Na Mierzei Kurońskiej Thomas Mann stworzył sobie przestrzeń do pracy i odpoczynku. Nie wiedział, że jego świat za chwilę się rozsypie

„Ruchome wydmy, gaje brzozowo-sosnowe między laguną a Bałtykiem, dzika wspaniałość plaży. Wszystko to poruszyło w nas taką nutę, że postanowiliśmy zbudować tu stałą rezydencję” – wspominał Thomas Mann moment decyzji o budowie tego domu.

Pisarz-noblista trafił do Nidy, miejscowości leżącej na Mierzei Kurońskiej należącej obecnie do Litwy i Rosji, podróżując z żoną Katią do Królewca (dziś Kaliningrad). Miasto należało wówczas do Prus Wschodnich. Autor Czarodziejskiej góry wybrał się na mierzeję na wycieczkę. Idylliczny wydmowy krajobraz zrobił na nim takie wrażenie, że postanowił zbudować w Nidzie letnią rezydencję. Przeznaczył na to część pieniędzy z nagrody Nobla.

Mann dzielił wakacyjny czas spędzony w Nidzie pomiędzy odpoczynek, spacery i popijanie herbaty na tarasie, a pracę. Niewielki gabinet ulokowano na piętrze. Z okien widać było niskie jeszcze wtedy sosny, a za nimi Zalew Kuroński.

Szczęśliwe chwile w bałtyckim otoczeniu nie trwały zbyt długo. W 1932 roku, zaledwie po trzech wakacyjnych sezonach, rodzina Manna wyjechała z Nidy, nie wiedząc, że nigdy tu nie wróci.

Gdy Hitler przejął władzę, Mannowie opuścili w 1933 r. Niemcy, a po odebraniu im obywatelstwa wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Rezydencja w Nidzie pozostała dla nich tylko wspomnieniem.

Dziś w domu Thomasa Manna w Nidzie urządzono poświęcone pisarzowi muzeum.

Rezydencja zachowała się w doskonałym stanie, choć pozbawiona jest oryginalnych mebli – te zaginęły po wojnie. Co roku miejsce to odwiedza – a w każdym razie odwiedzało przed pandemią – blisko 50 tysięcy osób. Większość z nich chce wspiąć się na piętro i zobaczyć pokój, w którym noblista pisał książki i artykuły. I choć nie można już usiąść przy biurku Manna, wciąż da się spojrzeć przez okno, przez które spoglądał pisarz.

fot. materiały prasowe

Redakcja

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.