Trentino. Ta kobieta czuje się w górach, jak w domu. Zdjęcie tygodnia

Początek

Eleonora Cunaccia przemierza włoską dolinę w poszukiwaniu ziół, dzięki którym ma nadzieję wskrzesić zapomniane smaki Trentino

Fot. D. Lira

Eleonora, czy raczej “Noris”, mówi o sobie, że jest zielarką-nomadką, ukształtowaną przez lasy i góry, które, jak twierdzi, nie mają przed nią żadnych sekretów. Urodziła się i wychowała we włoskiej dolinie Val Rendena. Już od najmłodszych lat zajmowała się poznawaniem tego, co daje górska natura: ziół, jagód, żywic i korzeni. Jest to wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, z matki na córkę. I faktycznie, Noris wszystko co wie, zawdzięcza matce, która uczyła się z kolei od jej babki, a ta od prababki. Kobiety te zamieszkiwały górskie chaty. Uczyły się sztuki przetrwania, zdobywając pożywienie i lecznicze zioła.

Noris Cunaccia, niezależnie od pory roku, przemierza włoską dolinę, poruszając się pomiędzy górskimi stokami i strumieniami, w poszukiwaniu roślin.

trentino góry
Trentino, góry i zioła. Dla Noris ta przestrzeń jest domem

A później, wraz bratem Giovannim, w niewielkim laboratorium w Spiazzo, pracuje nad przetworzeniem zebranych ziół i roślin w produkty spożywcze. Celem, jaki stawia sobie Noris i Giovanni, jest przywrócenie dawnej świetności zapomnianym smakom oraz wskrzeszenie kulturowej tradycji.

Trentino, góry i zioła

Miejscowi mówią o Noris: „pani od ziół”. Niemal każdego dnia można ją zobaczyć, jak wędruje po lasach i łąkach Val Rendena. Rozgląda się za dzikim czosnkiem, pokrzywami, łopianem, rukwią wodną, mniszkiem lekarskim, igieł sosny górskiej i innymi.

To z tych składników biorą się dania, sosy i napoje. Przykładem może być krem z radicchio niedźwiedziego, zebranego latem, w trakcie wspinaczki na wysokość 2200 metrów. Ten specjał dobrze komponuje się ze zwykłym kawałkiem grillowanej polenty lub serem. Innym przykładem może być “czosnek królowej”, zbierany u podnóży wiecznych lodowców, charakteryzujący się delikatną truflową nutą i używanym niegdyś w dolinach Trentino powszechnie.

Travel Magazine

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

To też ciekawe