Zdjęcie tygodnia: ryby i kapusty Bordallo Pinheiro

1 minuta czytania

W 1884 roku Bordallo Pinheiro znalazł nową pasję. Zaczął robić ceramikę w kształcie ryb i kapusty

Bordallo Pinheiro, uznany rysownik, malarz i karykaturzysta, rozpoczął produkcję ceramiki w Fábrica de Faianças w portugalskim miasteczku Caldas. Jego ulubionymi były motywy zwierzęce i florystyczne. Miejscowość, znana dotychczas z gorących źródeł i szpitali termalnych, stała się nagle centrum artystycznej ceramiki.

Spuścizna Pinheiro wciąż jest żywa. Przechadzając się po sklepiku nieopodal fabryki, trafia się na setki talerzy, mis, dzbanów w kształcie ryb, krabów, ssaków, ptaków, kwiatów i wszystkich możliwych warzyw, ze szczególnym uwzględnieniem liści kapusty.

Ta ceramika ma dość rustykalny i mało nowoczesny charakter. Mimo to nadal cieszy się w Portugalii ogromną popularnością.

Marka współpracuje z osobistościami z całego świata, które biorą udział w projektowaniu poszczególnych kolekcji. Jedną z nich jest Claudia Schiffer. W 2020 r. stworzyła linię wykorzystującą motyw motyli. Jej głównym punktem jest ogromny dzban, na którym niby to przysiadły kolorowe owady.

Dla obcokrajowców te naczynia bywają jedną z wielu form sztuki użytkowej. Portugalczycy uważają jednak Bordallo Pinheiro za najbardziej pomysłowego ceramika w historii ich kraju. Jego inspirowane naturą prace traktują jako odzwierciedlenie esencji portugalskiej duszy będące kluczem do ich tożsamości narodowej.

Jeżeli więc w Portugalii na obiedzie pojawią się na stole naczynia w kształcie liści kapusty lub kolorowych ryb, można być pewnym, że gospodarze podejmują gości tym, co mają najlepsze.

Travel Magazine

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.