Jest jednym z najstarszych miast świata, ale jeszcze niedawno przeżycie w nim było cudem

Początek
1 minuta czytania

W latach 40. umieralność niemowląt we włoskiej Materze sięgała 50 proc.

Fot. Michał Głombiowski

Matera, leżąca we włoskim regionie Basilicata, uważana jest za trzecie najstarsze miasto na świecie, zaraz po Aleppo i Jerychu. Pierwszy raz po blisko 10 tysiącach lat opustoszało dopiero w latach 50. ubiegłego wieku.

Jeszcze osiemdziesiąt lat temu większość ludzi w Materze zamieszkiwała w wykutych w skale jaskiniach. Zajmowali naturalne zaułki, przemieniając je w proste domy pozbawione wygód. To nie było dobre miejsce do życia. Wilgoć, problemy czystością i chłód sprawiały, że ludzie nieustannie chorowali. Umieralność niemowląt sięgała 50 procent.

Dramatyczne warunki skłoniły włoski rząd do spektakularnych działań. W 1954 r. całą ludność po prostu wysiedlono, rozwiązując w ten sposób – oczywiście pozornie – problem skrajnego ubóstwa, chorób, śmiertelności. Przez kolejne kilkadziesiąt lat Matera stała opustoszała.

Życie powróciło do niej pod koniec lat 80., wraz z napływem inwestorów. I choć wysiedlone rodziny nigdy się już tu nie pojawiły, ich miejsce zajęli właściciele hoteli, restauracji i niewielkich galerii sztuki. Dziś Matera jest na liście dziedzictwa UNESCO i – jeżeli nie ma akurat pandemii koronawirusa – przyciąga tłumy turystów. Spora część jaskiń została przejęta przez inwestorów. Nie brakuje jednak wciąż tych opuszczonych i zasypanych stosem śmieci.

Miejscowość w wielu miejscach wygląda jak miasto sprzed 2-3 tys. lat. Wykorzystał to Mel Gibson, kręcąc tu „Pasję” – włoskie miasteczko odgrywało starożytną Jerozolimę. We wrześniu 2019 r. na katedralnym placu jeździł natomiast autem Daniel Craig, odgrywając po raz ostatni (ponoć) rolę Jamesa Bonda. Mieszkańcy i przebywający wtedy w Materze turyści jak na razie są jednymi z nielicznych, którzy widzieli sceny z jego udziałem. Premiera filmu ze względu na pandemię wciąż jest bowiem odsuwana w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Redakcja

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.