„Ludzie z Placu Słońca”. Recenzja wznowionej książki o Hiszpanii

3 min. czytania

Przeczytaj tę książkę zanim wyjedziesz do Hiszpanii. Albo, najlepiej, weź ją tam ze sobą

Dobre reportaże się nie starzeją. Można się o tym przekonać sięgając po wznowioną właśnie przez Dowody na Istnienie książkę Aleksandry Lipczak „Ludzie z Placu Słońca”. Wydawnictwo nie bez powodu zdecydowało się ponownie wprowadzić tytuł na rynek. Traktujące o Hiszpanii teksty Lipczak bez uszczerbku zniosły bowiem upływ tych kilku lat od premiery w 2017 roku (a powstawały przecież rok czy dwa wcześniej).

Lipczak stosuje sprawdzony przez reporterów klucz. Przygląda się detalom, historiom poszczególnych osób, by malując szczegółowe kadry stworzyć obraz całego kraju. Odchodzi przy tym od skrupulatnego analizowania jednego czy dwóch tematów. Przeskakuje swobodnie pomiędzy wątkami, poświęcając każdemu jeden rozdział. Dzięki temu tworzy mozaikę niezwykłych rozmówców i bohaterów. Wykorzystując ich postacie, cofa się do czasów minionego ustroju, wnika w kulturę, pokazuje problemy, marzenia i aspiracje współczesności. To bardzo ludzki obraz Hiszpanii. Chwilami skrzący się humorem. Ale też pozbawiony słonecznej lekkości, z jaką zazwyczaj kojarzymy ten kraj wertując przewodniki i planując wakacje.

Warsztatowo ta książka jest wyśmienita. Lipczak panuje całkowicie nad kompozycją tekstów, stosując przy tym zaskakujące, utrzymujące uwagę czytelnika pomysły. Zmienia niespodziewanie chronologię, powtarza kluczową frazę, wstawia cytaty z hiszpańskich gazet. Całość jest jednak nad wyraz oszczędna i skondensowana, a zdania wyraziste i zwięzłe. To sprawia, że ta książka czyta się niemal sama. Nie nuży nawet na moment, a kontekst historyczny wpleciony jest gładko w tkankę tekstu.

Autorce udało się stworzyć wielowymiarowy, złożony obraz Hiszpanii. Kraju, w którym wciąż straszy upiór Franco, w którym przyszłość jest niepewna i w którym kobiety nadal muszą walczyć o swoją pozycję. Hiszpanii spowitej słodko-gorzką melancholią. Kraju intrygującego i budzącego ciekawość.

Dla każdego, dla kogo jest on bliski, ale też dla każdego, kto wybiera się tam po prostu na wakacje, to lektura obowiązkowa. Pozwalająca spojrzeć na Hiszpanię dużo dalej niż sięga krawędź kieliszka z sangrią i obmywana falami plaża na Costa Blanca.


Ludzie z Placu Słońca

Aleksandra Lipczak

Dowody na Istnienie, 2017

wznowienie 2021

Redakcja

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.