Opowieści listopadowe

przeczytasz w mniej niż 2 min.

Podróżowanie nie jest jedynie przemieszczaniem się w przestrzeni, ale przede wszystkim odkrywaniem kolejnych opowieści

Zetknięciem się z historiami ludzi, miejsc, krajobrazów. Odkryciem złożoności świata.

I choć większość z nas podróżować teraz nie może – nadal tkwimy w zaklętym kręgu epidemii, obaw, zniechęcenia i nasilających się ograniczeń – historiami, które kształtują świat wciąż możemy się inspirować. I przyglądać się im z ciekawością. Być może właśnie teraz jest dobry moment na to, by zmienić trochę nawyki i poświęcić nieco więcej czasu miejscom, które kiedyś odwiedzimy. W spokoju o nich poczytać, obejrzeć coś więcej niż tylko kilka zdjęć na Instagramie, przemyśleć, dlaczego w zasadzie chcemy jechać właśnie tam, a nie gdzie indziej.

Świat składa się z opowieści. Jedną z nich, w tym numerze przedstawia Anna Janowska, która wybrała się do francuskiego Arles, by sprawdzić, jak daleko to miasto zmieniło się od czasów, gdy rezydował w nim Vincent Van Gogh. W tym materiale przeplata się życie artysty z życiem miasta, ale też i naszej autorki, tworząc całość, którą z przyjemnością oddaję w Państwa ręce.

W kolejnym felietonie z cyklu swoich słoweńskich opowieści Damian Buraczewski toczy nierówną walkę z armią owadów, próbując odnaleźć jakoś własne miejsce w pełnym życia regionie Morza Śródziemnego.

Słowenia pojawia się w tym numerze jeszcze raz – tym razem, gdy wyglądamy przez okno dawnej szkoły i szukamy granicy wyznaczającej świat Północy i świat Południa.

W tych naszych podróżach trafiliśmy też do Łodzi, w której spotkałem się z dr. Sebastianem Szklarkiem, ekohydrologiem z Polskiej Akademii Nauk. Porozmawialiśmy o wodzie. Jej zasobach, o tym jak wpływa na naszą rzeczywistość i o tym, jak to się dzieje, że kupując nowy telefon lub koszulkę w przecenie mogę przyczyniać się do suszy w Kazachstanie.

Ten wywiad pokazuje, jak bardzo skomplikowanym, ale i fascynującym układem jest nasz świat. Przyjrzeć można mu się zarówno podczas dalekich podróży na inne kontynenty, jak i wychodząc obok swojego domu.

Być może zainteresuje Państwa też tekst bardziej praktyczny: przyglądamy się pokojom hotelowym. Okazuje się bowiem, że epidemia koronawirusa wpłynęła w dużym stopniu na ich czystość. Dlaczego i na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy znów będziemy mogli do hoteli powrócić, dowiecie się z naszego materiału.

Jak co miesiąc, również w listopadzie proponujemy także kilka materiałów dotyczących książek (tym razem opisujemy same nowości), artykuły prezentujące mniej znane specjały kulinarne z różnych zakątków świata oraz foto-esej, tym razem o zaskakujących starożytnych wizerunkach kobiet z Sycylii.

Nie przegapcie też cotygodniowych felietonów, które pojawiają się w każdą sobotę, uzupełniając dodatkowo każdy numer naszego magazynu.

Michał Głombiowski

Redaktor naczelny Travel Magazine. Dziennikarz, autor książek podróżniczych. Od ponad 20 lat w podróży, od dwóch dekad utrzymuje się z pisania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.