cubelles hiszpania - plaża

Pokój z widokiem: Cubelles

Początek
3 min. czytania

Hiszpańskie Cubelles jest idealne, by uciec przed polską zimą. Pozwala zatopić się w każdej trwającej właśnie chwili

Fot. Anna Robaczyńska

Cubelles, leżące kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Barcelony, jest jednym z tych miejsc, które żyją mocno i intensywnie latem. Poza sezonem osuwają się w bezruch. Mieszkania i pokoje, w sezonie wynajmowane turystom, stoją puste.

Po nadmorskiej alejce przesuwają się pojedynczy mieszkańcy, ciągnąc za sobą psy na smyczy. Czynnych jest tu zaledwie kilka knajpek, w których telewizory bez ustanku nadają kolejne mecze. Nieliczni goście kurzą papierosy, siedząc przy metalowych stolikach na zewnątrz. Jeżeli zgłodniejesz, możesz wybierać z kilku dań, z których większość okazuje się kolejnymi odmianami bocadillos. Potężnymi, polanymi oliwą kanapkami.

Mimo zimy, słońce potrafi być mocne. W dzień temperatura szybuje w okolice 20 st. C. Balkon szybko staje się głównym punktem mieszkania.

Szpaler palm tuż przed nosem. Mieniąca się woda Morza Śródziemnego. Delikatny wiatr. Gdyby się uprzeć, można by zapewne pójść pływać, choć żaden Hiszpan nie uzna, że styczeń jest czasem na morskie kąpiele.

Bez groźby narażania się na pełne zdziwienia spojrzenia, można jednak położyć się na plaży i czytać książki, zatapiając się w ciepłym bezruchu.

Zimowe uśpienie hiszpańskiego świata skłania do odwrócenia normalnego biegu dnia. Czemu by bowiem, zamiast biec za kolejnymi punktami, które wyznaczają codzienną rutynę, nie otworzyć zaraz po przebudzeniu musującego wina cava? Nie ugryźć dorodnej truskawki? Nie rozlać do szklanek pomarańczowego soku, nie połamać bagietki. Czemu by na chwilę za dużo nie myśleć i nie sprowadzić wszystkiego do zmysłów? Nasyconych smaków, gęstych zapachów, słońca na skórze? Do czystej, niczym niezmąconej radosnej ekscytacji?

Michał Głombiowski

Redaktor naczelny Travel Magazine. Dziennikarz, autor książek podróżniczych. Od ponad 20 lat w podróży, od dwóch dekad utrzymuje się z pisania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.