Skąd w gotyckiej katedrze wziął się astronauta?

Początek

Czy średniowieczni budowniczowie hiszpańskiej świątyni mieli dar przewidywania przyszłości?

Fot. Travel Magazine

Astronauta, ubrany w kompletny kosmiczny kombinezon, unosi się lekko, a jego półotwarte usta zdają się wyrażać zachwyt lub zdziwienie tym, co widzi. Równie duże zdumienie budzi jego widok pośród setek rzeźb średniowiecznej katedry w hiszpańskiej Salamance.

Astronautę dość łatwo przegapić. Portal ukończonej w XVI wieku katedry Nueva jest – jak na gotyckie świątynie przystało – bogato zdobiony. Rzeźbiarze otoczyli wejście nie tylko figurkami zwierząt i świętych, ale też skrupulatnie odtworzonymi motywami roślinnymi. Jeżeli przesuniemy tylko szybko wzrokiem po portalu, większości detali nam umknie.

Czy średniowieczni rzeźbiarze mieli dar przewidywania przyszłości? Widok kosmonauty budzi konsternację, ale w rzeczywistości rzeźba powstała całkiem niedawno – w 1992 roku. Według niepisanej architektonicznej tradycji, w trakcie każdego odrestaurowywania budowli należy dodać jakiś współczesny element. Prowadzący ostatnie większe prace modernizacyjne w katedrze w Salamance architekt Miguel Romero, ukrył więc po prawej stronie portalu kosmicznego wędrowca. Otoczył go liśćmi i pozwolił mu przytrzymać się grubej łodygi.

To jednak nie koniec niespodzianek. Romero przy wejściu do katedry schował jeszcze smoka trzymającego rożek z kulkowymi lodami. Jest też kilka zwierząt: bocian, królik, ryś i raki. By je wszystkie odnaleźć, trzeba nieco czasu, cierpliwości i bystrego spojrzenia.


Zapisz się na nasz biuletyn z poleceniami kulturalnymi, wskazówkami dotyczącymi podróży i miejsc oraz podsumowujący najważniejsze wydarzenia na świecie, tak żebyś nie przegapił niczego, co ważne.

Redakcja

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.