Japonia, kwitnące wiśnie. Zdjęcie tygodnia

6 kwietnia, 2024
przeczytasz w mniej niż 2 min.
japonia, kwitnące wiśnie

W ostatnich latach kwiaty pojawiały się już niemal dwa tygodnie wcześniej niż w 1850 roku

Fot. Pavlo Klein

Globalne zmiany klimatu sprawiły, że rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii. Pierwsze dwa miesiące 2024 również pobiły rekordy. Świat w niezaprzeczalny sposób się podgrzewa, głównie za sprawą spalania przez nas paliw kopalnych. Wyjątkowo wczesne pojawienie się w ostatnich latach kwiatów wiśni w Kioto, zwanych po japońsku sakura, jest jednym z przejawów postępujących zmian klimatu.

Za szczyt kwitnienia uważa się moment, gdy otwiera się mniej więcej dwie trzecie kwiatów na drzewku.

Okres ten trwa zwykle około tygodnia. W tym roku przypadł na okolice 3 kwietnia. Jak podaje telewizja BBC, w latach 2020, 2021 i 2023 wiśnie w Kioto zakwitały rekordowo wcześnie. Kwiaty pojawiają się o około 11 dni szybciej niż w 1850 roku. Jeżeli trend ten nie zostanie zatrzymany, do końca tego stulecia sakura będzie pojawiać się jeszcze o kolejny tydzień szybciej.

Obserwacje dotyczące pogody i sakury prowadzone są w Kioto od setek lat. Yasuyuki Aono z Osaka Metropolitan University prześledził zapiski pochodzące z kronik pisanych przez cesarzy, arystokratów i mnichów począwszy od IX wieku. Udało mu się w sięgnąć 1200 lat wstecz – to archiwum jest prawdopodobnie najdłużej prowadzonym zapisem fenologii na świecie. Z notatek wynika, że mamy do czynienia z poważnymi zmianami cyklów przyrody.

Przyspieszone kwitnięcie może mieć skutki ekologiczne – istnieje ryzyko zaburzenia delikatnej zależności kwiatów i owadów zapylających.

Jeżeli sakura przekwitnie zanim zapylacze zaczną krążyć pomiędzy drzewami, cały cykl biologiczny zostanie zakłócony. Podobne ryzyko dotyczy także innych drzewek, w tym tych uprawnych – jabłoni, grusz czy brzoskwiń. Brak zapylenia oznacza brak owoców.

Obserwowanie kwitnących wiśni jest rytuałem będącym częścią japońskiej tożsamości. W tym czasie trwają liczne imprezy, w tym Festiwal Hanami (czyli „oglądanie kwiatów”). Wydarzenie ma istotne znaczenie dla gospodarki kraju, przyciąga bowiem miliony turystów z całego świata. Według szacunków Uniwersytetu Kansai każdego roku w festiwalu „oglądania kwiatów” biorą udział ok. 63 miliony osób, wydając łącznie ok. 2,7 mld dolarów. Coraz trudniejsze do przewidzenia kwitnienie wpływa negatywnie na organizację tego typu imprez.

Niezależnie od daty pojawienia się kwiatów, ich obserwowanie jest dla Japończyków wydarzeniem społecznym. To okazja, by spotkać się z rodziną i znajomymi, urządzić pikniki i przebywać więcej na powietrzu. Wiele osób wspomina, że przechadzanie się pod baldachimem różowych kwiatów jest czymś w rodzaju przeżycia duchowego, wyznaczającego cezurę między starym a nowym życiem – zimą a wiosną.

Travel Magazine

Travel Magazine to kreatywny i kulturalny magazyn o świecie. Podróżowanie jest jedną z form opowiadania.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

To też ciekawe