Jak być odpornym na wstrząsy. Listy ze Słowenii #105

15 czerwca, 2024
przeczytasz w mniej niż 2 min.

Kupowanie starego domu w Słowenii nie jest dobrym interesem. Nawet gdyby był za jedno euro

Od kilkunastu lat hitem sezonu ogórkowego w polskich mediach jest temat domów za 1€ we Włoszech. O samych domach i historiach ich nabywców powstało już wiele artykułów. Jedni byli rozczarowani, inni zachwyceni. Temat stał się jednak bardzo popularny. Do tego stopnia, że wypaleni polscy pracownicy korporacji odgrażają się raczej słoneczną Italią niż dzikimi Bieszczadami.

W Słowenii nie mamy tak tanich nieruchomości. Prawdę mówiąc, nieruchomości w Słowenii są droższe od włoskich. Nawet w naszym nadgranicznym regionie, mieszkania we włoskiej Gorycji są wyraźnie tańsze od socjalistycznego budownictwa po słoweńskiej stronie. Także stare rudery w Słowenii są sprzedawane po absurdalnie wysokich cenach. Popyt jest ogromny, a podaż skromna. W gruncie rzeczy, jedynie miłośnicy odludzi mogą liczyć na dobre oferty. Domy w górskich głuszach z dala od cywilizacji są zdecydowanie tańsze. Mimo wszystko wybór takiego rozwiązania odradzałbym każdemu potencjalnemu pustelnikowi. W Słowenii lepiej bowiem wybudować dom od podstaw. Nieważne, w jakiej okolicy i jak bardzo nie lubimy dłużących się remontów. Wiekowe domy mają bowiem poważną wadę.

Miłośnicy starej architektury muszą wiedzieć, że niemal cały obszar Słowenii jest zagrożony bardzo silnymi trzęsieniami ziemi.

Co prawda Włochy i Bałkany są jeszcze bardziej aktywne sejsmicznie, ale w Słowenii kolejne tąpnięcia są jedynie kwestią czasu. Niestety, historia tych kataklizmów jest bardzo długa.

Najbardziej znane trzęsienie ziemi dotknęło w 1895 roku Lublanę. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, na niektórych ulicach zawaliły się niemal wszystkie domy. W całym mieście około 10% budynków zostało uszkodzonych tak, że konieczne było ich wyburzenie. Katastrofa zmieniła Lublanę na zawsze. Dzisiejsza starówka jest nią jedynie z nazwy. Stolica Krajiny została po niszczącym katakliźmie mocno przebudowana. Największe zasługi dla nowego wyglądu miasta mieli Maks Fabiani i Jože Plečnik. Fabiani wykonał urbanistyczne plany, które zmieniły habsburskie prowincjonalne miasteczko w pełnoprawną stolicę Słoweńców. Jego dzieło kontynuował i rozwinął Jože Plečnik. Dzisiejszy charakter miasta z licznymi parkami, placami i mostami, to właśnie jego zasługa.

Kolejne silne trzęsienia ziemi nawiedzały tereny Słowenii w XX w. dziewięciokrotnie. Najbardziej aktywnym sejsmicznie regionem jest Dolina Soczy. W najnowszej historii mocne trzęsienia zdarzyły się tam w 1976 r., 1998 r. oraz w 2004 r. Szczególnie niszczycielski był ten z 1998 r. Skutki kataklizmu to nie tylko setki zniszczonych i uszkodzonych budynków, ale także zmiany w krajobrazie. Powstały nowe urwiska, a oderwane skały spadały do doliny niszcząc wszystko na swojej drodze. Pomimo olbrzymiej siły wstrząsów i wielu szkód materialnych, na szczęście nikt nie zginął.

Relatywnie niewiele ofiar trzęsień ziemi należy przypisywać odpowiedniej architekturze.

O ile słoweńskie domy różnią się między sobą rozwiązaniami architektonicznymi związanymi z regionalnymi uwarunkowaniami, to wszystkie nowe budowle są wznoszone według bardzo surowych przepisów przeciwwstrząsowych. Niektóre starsze budynki wciąż się jednak trzymają, ale nie chciałbym sprawdzać ich odporności na kolejne wstrząsy. Z naturą nie ma żartów.

Napisz do autora: d.buraczewski@travelmagazine.pl

Damian Buraczewski

Ze Słowenią związany od 2011 roku. Prowadzi blog SlovVine.com wybrany Winiarskim Blogiem Roku 2019 magazynu Czas Wina. Jego teksty o Słowenii ukazały się na łamach Tygodnika Powszechnego, Tygodnika Przegląd i Czasu Wina.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

O nas

W redakcji Travel Magazine wierzymy, że uważne podróżowanie potrafi zmienić rzeczywistość na lepsze. Jest przecież jedną z form opowiadania o świecie. A to z opowieści biorą się wszystkie zmiany. Z opowieści rodzi się wiedza.

Najnowsze wywiady

Newsletter

Aktualności, inspiracje, porady.

Liczba tygodnia

To też ciekawe