Lipcowa dawka tekstów

przeczytasz w mniej niż 2 min.

Dobry podróżnik nie ma ustalonych planów i nie zależy mu na dotarciu do celu

Nie wiadomo do końca, czy Lao-Tsy, chiński filozof i twórca taoizmu, w rzeczywistości istniał, jednak przypisuje mu się słowa:

Dobry podróżnik nie ma ustalonych planów i nie zależy mu na dotarciu do celu

Myślę o tym, czytając najnowszy felieton Damiana Buraczewskiego. Damian od kilku lat mieszka w Słowenii. Nie poznaje więc kraju w sposób turystyczny, lecz odkrywa go każdego dnia – po prostu tam żyjąc. To niezwykle cenna perspektywa, dlatego tak zależało nam, by dołączył do naszego redakcyjnego grona.

Jego podróż po Słowenii jest zgodna z tym, o czym pisał Lao-Tsy. Damian nie ma ustalonych planów podróżniczych i nie zależy mu na szybkim dotarciu do konkretnych celów (co nie oznacza, że nie przemieszcza się po kraju). Tego typu stopniowe “wnikanie” w przestrzeń pozwala poznać takie historie, jak ta o “Rambo w krótkich gaciach”, który z bronią w ręku napisał kawałek historii Słowenii. Przeczytajcie koniecznie.

Nie zapominamy o wyjątkowej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa.

Wszyscy, którzy są ciekawi świata przeżywają teraz dylematy: podróżować, czy zostać w domu. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wiele zależy tu od czynników indywidualnych. Postanowiliśmy jednak spytać o to psycholog Marlenę Kazoń. Okazuje się, że temat jest dużo głębszy, niż można by sądzić. Za lękiem przed koronawirusem i opuszczaniem domu często bowiem kryją się zupełnie inne obawy.

Polecam też wywiad z Wojciechem Dąbrowskim, podróżnikiem, który odwiedził wszystkie kraje świata. Kolekcjonowanie miejsc i krajów, w których się było, nie jest raczej zgodne z filozofią wolnego i uważnego podróżowania, którą promujemy w Travel Magazine. Prowadząc ten wywiad zadałem więc rozmówcy pytanie o sens takiego podróżowania. Co odpowiedział? Dowiecie się czytając tę rozmowę.

Nie przegapcie fotorelacji naszego fotografa, Konrada Żelazowskiego, z doliny Kadisza w Libanie. Oglądając jego zdjęcia, poznacie historię kolumbijskiego mnicha, który prowadzi pustelnicze (ale też trochę celebryckie) życie w górskiej samotni na Bliskim Wschodzie. Bardzo inspirujące.

Anna Janowska, którą z radością witamy na naszym pokładzie, w niedługim, ale bardzo obrazowym tekście podsuwa Wam natomiast inspirację kulinarną z okolic Marsylii.

To oczywiście nie wszystkie lipcowe materiały. Miłośnicy kawy powinni zajrzeć do działu Kultura, a ciekawi tradycyjnego wielowiekowego rzemiosła do Miejsc.

Pamiętajcie też, że nowe teksty – szczególnie cykliczne felietony – pojawiają się na naszych łamach w każdą sobotę. Zaglądajcie więc do nas regularnie.

A w najbliższej przyszłości, czyli w nadchodzących numerach naszego pisma, skupimy się bardziej na wybranych zagadnieniach. Mamy w planie przynajmniej kilka numerów tematycznych. Dziękując za Waszą obecność, liczymy więc na Was także w kolejnych miesiącach.

Michał Głombiowski

Redaktor naczelny Travel Magazine. Dziennikarz, autor książek podróżniczych. Od ponad 20 lat w podróży, od dwóch dekad utrzymuje się z pisania.

2 Comments

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.